Pýtame sa za Vás
Tehotenstvo, umelé oplodnenie a skleróza multiplex
Ako je to s tehotenstvom pri skleróze multiplex? Je pri tomto ochorení ovplyvnená plodnosť? A pripadá do úvahy metóda asistovanej reprodukcie? Keďže choroba si vyberá väčšinou ženy v produktívnom veku, s otehotnením úzko súvisí, no nie je jeho prekážkou! Ide o častý mýtus, ktorý prevláda v spoločnosti. Vďaka klinickým štúdiam, ktoré sa ukutočnili sa vie, že tehotenstvo u žien nezhoršuje priebeh ochorenia.
Skleróza multiplex nespôsobuje neplodnosť
Skleróza multiplex môže byť príčinou viacerých sexuálnych porúch, napríklad môže ovplyvniť erekciu u mužov a u žien napríklad znížené libido. Skleróza multiplex ako taká nemá na plodnosť žiadny vplyv. Rovnako ani nezvyšuje riziko potratu či porúch plodu. Na plodnosť môžu mať vplyv iba pridružené autoimunitné ochorenia (diabetes mellitus, problémy so štítnou žľazou), ktoré môžu znižovať ovariálnu rezervu (počet vajíčok), mať vplyv na hladinu estrogénu a ovplyvňovať výskyt endometriózy.
Výnimočne sa v liečbe sklerózy multiplex využívajú cytostatiká. Niektoré z nich môžu viesť k neplodnosti, a preto je vhodné pred začatím tohto typu liečby odkonzultovať so svojím lekárom, eventuálne je možné si nechať zmraziť zárodočné bunky, teda vajíčka alebo spermie.
Je skleróza multiplex dedičná?
Väčšina epidemiologických štúdií ukazuje, že dedičnosť hrá pri skleróze multiplex určitú úlohu. Nejde však o nijako desivé čísla. Zatiaľ, čo v bežnej populácii sa skleróza multiplex vyskytuje asi u 1-2 ľudí na 1 000 obyvateľov, u priamych príbuzných je to u 20-30 ľudí na 1 000 obyvateľov. Zo 100 ľudí so sklerózou multiplex majú z nich teda 2-3 v rodine niekoho ďalšieho s týmto ochorením. Čiže dieťa ženy so sklerózou multiplex až s 95 % pravdepodobnosťou nebude v dospelosti trpieť týmto ochorením. Ak majú sklerózu multiplex obaja rodičia, pravdepodobnosť ochorenia dieťaťa je asi 30 %. U jednovaječných dvojičiek, ak má jedno sklerózu multiplex, u druhého je pravdepodobnosť ochorenia asi 35 %. Takéto riziko je stále veľmi malé a rozhodne by nemalo byť dôvodom, kvôli ktorému by ste sa museli vzdať túžby po dieťati.
Okrem genetickej predispozície majú na rozvoj sklerózy multiplex vplyv aj faktory vonkajšieho prostredia:
- infekcie (najmä infekčná mononukleóza)
- nedostatok vitamínu D
- fajčenie (i pasívne!)
- črevný mikrobióm
Potomkovia pacientov so sklerózou multiplex by mali preto zo svojho života vylúčiť fajčenie, mali by užívať vitamín D (osvedčil sa aj pri COVID-19) a mali by predchádzať rôznym infekciám.
Antikoncepcia pri skleróze multiplex
Doteraz nebol preukázaný žiadny vplyv užívania hormonálnej antikoncepcie na priebeh sklerózy multiplex.
Umelé oplodnenie (IVF) áno, ale opatrne
Skleróza multiplex nemá vplyv ani na úspešnosť, či neúspešnosť umelého oplodnenia. Umelé oplodnenie je u žien so sklerózou multiplex len mierne riziková záležitosť. Platia pri ňom podobné pravidlá ako u žien plánujúcich tehotenstvo prirodzenou cestou. V prvom rade by malo byť ochorenie stabilizované, v posledných 6-12 mesiacoch pred otehotnením by sa nemal vyskytnúť žiadny atak a ideálne ani nové ložisko na MRI mozgu či mieche.
V rámci umelého oplodnenia (in vitro fertilizácia, IVF) je u žien využívaná hormonálna stimulácia, ktorá môže vyvolať zhoršenie stavu, poprípade atak. Po hormonálnej stimulácii vaječníkov pred IVF, však môže byť zvýšené riziko relapsu ochorenia, preto je potrebné sa poradiť s ošetrujúcim lekárom. Vo všeobecnosti sa odporúča podstúpiť IVF v čase remisie ochorenia, nie v čase aktivity ochorenia.
Tehotenstvo nezhoršuje priebeh ochorenia sklerózy multiplex
Tehotenstvo nemá negatívny vplyv na dlhodobú prognózu ochorenia. Naopak, gravidita môže mať priaznivý efekt na dlhodobý priebeh sklerózy multiplex. Nezistil sa ani nijaký vplyv sklerózy multiplex na zvýšený výskyt spontánnych potratov, mŕtvych narodených detí, predčasných pôrodov alebo defektov. Skúma sa, či skleróza multiplex môže mať vplyv na nižšiu pôrodnú hmotnosť a dĺžku novorodenca. Je zistené mierne zvýšené riziko pomalšieho nástupu 2. doby pôrodnej, zvýšený počet kliešťových pôrodov a pôrodov sekciou, v porovnaní s bežnou populáciou. Typ prípadnej anestézy počas pôrodu nemá vplyv na počet relapsov ochorenia v období po pôrode a ani na ďalší vývoj ochorenia v budúcnosti. Výber anestézy a spôsob vedenia pôrodu je výhradne na pôrodníkovi. Tehotenstvo spravidla patrí medzi obdobia, kedy u žien dôjde k ustáleniu sklerózy multiplex. Ataky sa počas neho objavujú skôr výnimočne. Príznaky ochorenia sa vrátia do pol roka po pôrode, preto sa matkám odporúča po celý tento čas dojčiť. Až potom sa vrátiť k pôvodnej liečbe. Nedávne výskumy dokonca ukázali, že s každým dieťaťom sa znižuje riziko zhoršenia ochorenia, preto odborníci povzbudzujú ženy, aby sa pri skleróze multiplex tehotenstva nebáli. Samozrejme je to individuálne a všetko záleží podľa aktivity ochorenia a zdravotného stavu ženy. V šestonedelí je vhodné skontrolovať aktivitu ochorenia MRI vyšetrením, ak sa preukáže aktivita, je vhodné ukončiť dojčenie a začať s intenzívnou liečbou.
Nemajte však pocity viny, ak uprednostníte liečbu pred dojčením – dieťatko potrebuje v prvom rade mamu, ktorá sa oňho bude schopná postarať.
- Oddychujte
Samotná skleróza multiplex spôsobuje únavu, no po pôrode a počas dojčenia budete potrebovať oddychu ešte viac.
- Požiadajte o pomoc
Snažte sa do starostlivosti o dieťa čo najviac zapojiť aj partnera a príbuzných.
- Odsajte si mlieko
Uskladníte ho v chladničke, a tak môže kŕmenie v priebehu noci zabezpečiť partner, aby ste si vy mohli oddýchnuť.
- Pozor na depresiu
U žien so sklerózou multiplex sa častejšie vyskytuje popôrodná depresia. Ak u seba spozorujete pocity smútku či beznádeje, zavolajte svojmu lekárovi, ktorý vám poradí a prípadne odporučí liečbu príznakov.
Riziká, ktoré vám v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom hrozia, sú rovnaké ako u iných žien. Samozrejme, kvôli svojmu ochoreniu musia byť budúce mamičky so sklerózou multiplex predsa len starostlivejšie plánovať a zdolávať rôzne výzvy.
Čo teda robiť, aby bolo tehotenstvo čo najbezproblémovejšie?
1. Porozprávať sa s lekárom
Pokiaľ je ochorenie pod kontrolou, zrejme tehotenstvo schváli. Od posledného ataku by malo uplynúť minimálne 6-12 mesiacov a ochorenie by malo byť aspoň rok stabilizované. Tehotenstvo bez atakov môžete podporiť vhodnou stravou, miernym cvičením (s ohľadom na tehotenstvo) a dostatkom odpočinku. Niektoré lieky, ktoré sa pri liečbe sklerózy multiplex používajú, však nie sú počas tehotenstva bezpečné, pred otehotnením ich zvyčajne treba vysadiť.
2. Zistite, kedy máte plodné dni
Aby ste boli bez liečby čo najkratšie, vypočítajte si, kedy máte svoje plodné dni a využite ich naplno.
3. Vytvorte si tím ľudí, ktorí vám budú pomáhať s domácnosťou
Napríklad upratať, navariť alebo so starostlivosťou o dieťa.
4. Dávať si pozor na infekcie močových ciest
U tehotných žien so sklerózou multiplex sú častejšie. Preto treba piť veľa tekutín a ak žena cíti pálenie pri močení alebo je moč kalný, či zvláštne zapáchajúci, treba o tom povedať svojmu lekárovi.
5. Pri chôdzi sa podopierať
S tým, ako sa telo bude zväčšovať, môžu postupne prísť problémy s rovnováhou. Preto sa pri chôdzi treba podopierať vychádzkovou palicou, či inou pomôckou, aby sa predišlo pádom.
6. Odporúča sa prirodzený pôrod
Aj ženy so sklerózou multiplex môžu počas neho využiť epidurálnu anestéziu. Ak nie sú iné komplikácie, odporúča sa prirodzený pôrod, ale rozhodnutie je vecou pôrodníka.
Obdobie, kedy bolo tehotenstvo ženám so sklerózou multiplex zakázané je už dávno preč. Pri správnom načasovaní a naplánovaní môže väčšina žien s týmto autoimunitným chronickým ochorením priviesť na svet svojho vytúženého potomka. Avšak všetky náležitosti spojené s tehotenstvom je potrebné vopred odkonzultovať s vašim ošetrujúcim neurológom a gynekológom.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17916439/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22693287/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23034952/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8410003/
https://academic.oup.com/brain/article/127/6/1353/271792